Click to Home
Go To Search
How Do I?
RSSFacebookTwitter
Committees, Boards & Commissions


Application form for committees, boards, and commissions




Committees, Boards and Commissions

List updated 09-18-2019

Terms expire 4-21-2020 unless otherwise noted

Administrative Services Committee (7 members)
Bill Barribeau
Ronald Dietrich
Merlin Gentz
Patrick Laughrin
Mary Schwalenberg
Pete Stier
Tom Stoffel

Aging & Disability Resource Center Serving Calumet, Outagamie and Waupaca Counties Advisory Committee (4 members)
Jon Cousins
Hope Karth
Steve Meyer
Joelle Myers

Aging & Disability Resource Center/Long Term Support (12 members)
Bill Barribeau
Cal. Co. Health & Human Services designee
Cal. Co. Health designee
Tom Jones
Carole Luedeke
Janice Marx
Gerald Moehn
Helen Scieszka
Robert Stanek
Duaine Stillman
Tom Stoffel
Kevin Weinberger

Agricultural and Extension Education Committee (5 members)
Merlin Gentz
Mike Hofberger
Patrick Laughrin
Joe Mueller
Duaine Stillman

Brillion Library Board (2 members)
Marc Axelrod  (term expires 7-1-2021)
Marilyn Schuh (term expires 7-1-2021)

Calumet County Traffic Safety Commission (10 members)
Cal. Co. Corporation Counsel
Cal. Co. Highway Commissioner
Levi Gibler
Amanda Jacobson
Kent Katalinick
VACANT
DOT Rep. #1
DOT Rep. #2
DOT Rep. #3
Cal. Co. Sheriff designee

Chilton Library Board (4 members)
Mary Depies (term expires 7-1-2021)
Mike Hofberger (term expires 7-1-2021)
Ray Mueller (term expires 7-1-2021)
Steven Phipps  (term expires 7-1-2021)

Committee on the Rules of Order of the Calumet County Board of Supervisors (5 members)
Matthew Budde
Gary Deiter
Dave LaShay
Tom Stoffel
Kevin Weinberger

County Children with Disabilities Education Board (5 members)
Judith Hartl
Kenneth Irwin
Marilyn Schuh
Mary Schwalenberg
Robert Wilberscheid

County Deer Advisory Committee

Larry Seipel

County Parks Commission (7 members)
Ken Draheim
Judith Hartl
Ed Kleckner
Lyle Ott
Mary Schwalenberg
Pete Stier
Daniel Thiel

County Surveyor
Bradley Buechel (term expires 1-31-2020)

East Central Wisconsin Regional Planning Commission (3 members)
Alice Connors
Rick Jaeckels
Hope Karth

Fox Valley Workforce Development Board (2 members)
Laura Biehn (term expires 6-30-2021)
Brad Grant (term expires 6-30-2020)

Glacierland Resource and Conservation Development Council (3 members and 1 alternate)
James Brey
Mike Hofberger
Patrick Laughrin (alternate)
Ray Mueller

Health and Human Services Board (9 members)
Ronald Dietrich
Merlin Gentz
Judith Hartl
Kenneth Irwin
Sharon Rink, MD
Elroy Schreiner
Mary Schwalenberg
James Stecker
Kevin Weinberger

Heart of the Valley Metropolitan Sewerage District (1 member)
Patrick Hennessey (term expires 10-01-2024)

Highway Committee (5 members)
Bill Barribeau
Matthew Budde
Ronald Dietrich
Ken Draheim
Joe Mueller

International Trade, Business & Economic Development Council (ITBEC) (2 members)
Matthew Budde
Cal. Co. Planning Director designee

Land and Water Conservation Committee (6 members)
Merlin Gentz
Judith Hartl
Mike Hofberger
Dave LaShay
Patrick Laughrin
Amy Shiplett

Land Information Council
Cal. Co. Administrator
Matthew Budde
Brad Buechel
Cal. Co. Conservationist
Cal. Co. Deputy Treasurer/Real Property Lister
Cal. Co. Emergency Management Coordinator
Cal. Co. Finance Director
Cal. Co. GIS Administrator
Cal. Co. Information Technology Director
James Mayer
Mark Mommaerts
Cal. Co. Planning Director
Cal. Co. Register of Deeds
Cal. Co. Systems Administrator
Jerry Thiel
Cal. Co. Treasurer
Mike Zuege

Landfill Standing Committee (1 member)
Marilyn Schuh

Local Emergency Planning Committee (LEPC)
American Red Cross designee
Gary Deiter
Ken Draheim
Cal. Co. Emergency Management Coordinator
Randy Friday
Katherine Goff
Cal. Co. Health designee
Cal. Co. Highway Commissioner
Ed Kleckner
Jason Kossel
Cal. Co. Land & Water Conservation designee
Tim Lau
Carl Mohl
Eric Plate
Mary Lou Schneider
Cal. Co. Sheriff designee
Mark Sherry
Duaine Stillman

Manitowoc-Calumet Counties Library Systems Board (4 members)
Ronald Dietrich (expire 1-1-2020)
Mary Muellenbach (expires 1-1-2020)
Ray Mueller (expires 1-1-2022)
Darcie Schwalenberg Kesler (expires 1-1-2021)

New Holstein Library Board (2 members)
Ronald Dietrich (term expires 7-1-2021)
Philip Vergowe (term expires 7-1-2022)

Planning, Zoning, and Farmland Preservation Committee (7 members)
Matthew Budde
Gary Deiter
Wilmer Geiser
Mike Hofberger
Hope Karth
Ed Kleckner
Lyle Ott

Protection of Persons & Property Committee (5 members)
Alice Connors
Joe Mueller
Marilyn Schuh
James Stecker
Pete Stier

Revolving Loan Fund Committee (5 members)
Cindy Ellenbecker
Joe Mueller
Tom Scheuerman
Tom Stoffel
Diane Thorson

Veterans Service Commisssion (3 members)
Dave LaShay (term expires 4-21-2020)
Joe Mueller (term expires 4-19-2022)
James Stecker (term expires 4-20-2021)

Winnebago Waterways Committee (3 members)
Cal. Co. Administrator
Alice Connors
Cal. Co. Land and Water Cons Chair

Zoning Board of Adjustment (5 members and 2 alternates)
Jon Cousins (term expires 6-30-2020)
Kevin Fischer (term expires 6-30-2020)
David Jannette (term expires 6-30-2021)
Deb Reinhart (term expires 6-30-2022)
Gary Winkler (term expires 6-30-2021)
VACANT - Alternate 1 (term expires 6-30-2022)
VACANT - Alternate 2 (term expires 6-30-2021)






Calumet County Government
206 Court Street
Chilton, WI 53014

Main Offices
(920) 849-2361
(833) 620-2730
8 a.m. to 4:30 p.m. M-F